Dahilde işleme rejimi aracı ihracatçı

Dahilde işleme rejimi aracı ihracatçı

 Dahilde İşleme İzin Belgelerinde Aracı ihracatçı kullanımı, belge kapsamında belge sahibi dışında başka bir firma kanalı ile ihracat yapılmasını ifade eder.

Belge sahibi olabilmek için mutlak suretle İmalatçı ve/veya Yan Sanayici tanımlanmış olması mutlak suretle şarttır. Sadece imalatçı kimliğine sahip olan belge sahibi firma , aracı ihracatçı tanımlatmak sureti ile belgesi kapsamında ihracat taahhüdünü yerine getirebildiği gibi İmalatçı-İhracatçı kimliğine sahip firma da belgesine bir veya birden fazla aracı ihracatçı tanımlatması halinde ihracat taahhüdünü yerine getirebilir.

Diğer taraftan Sektörel Dış Ticaret  Şirketleri de , bünyelerinde bulunan firmaların kapasite raporlarını beyan etmek ve yan sanayici olarak tanımlatmak sureti ile Dahilde İşleme İzin Belgesi müracaatlarında bulunabilirler.

Belge kapsamında aracı ihracatçı marifeti ile ihracat yapabilmek için protokol yapılmasına gerek yoktur. Belge sahibinin bir dilekçe ile aracı ihracatçı olarak tanımlatacağı firmanın ad,ünvan,adres ve vergi daire no bilgilerini vermek sureti ile belgelerine aracı ihracatçı kaydı yaptırabilirler.

01.10.2014 tarihinde getirilen düzenleme ile DİİB kapsamında aracı ihracatçının beyannamesinde 44. hanede imalatçı belirtilmesi zorunluluğu  kalkmıştır.

Belge sahibi , ihracatçı firmaya nihai ürünü sahip olduğu belge kapsamında İhraç etmek üzere «İhraç Kayıtlı» olarak verir. Aracı İhracatçı firmalar genellikle Dış Ticaret şirketleri olmaktadırlar. Bir anlamda belge sahibi firmanın pazarlama şirketi statüsünde çalışıyorlar şeklinde de düşünülebilir.

Belge süresi içerisinde olmak kaydıyla , istenildiği zaman bir veya birden fazla aracı ihracatçı tanımlanabildiği gibi, istenildiği zaman gerekli şartlar yerine getirilmek kaydıyla eklemeler, değişiklikler veya iptaller yapılabilmektedir.

Kaynak : Dahilde işleme rejimi aracı ihracatçı

Google : dahilde işleme izin belgesi kapsamında aracı ihracatçı

Google : diib kapsamında aracı ihracatçı

 

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Giriş